Zakup mieszkania lub domu to bardzo poważna inwestycja, na którą przygotowujemy się zwykle wiele lat. Bez względu na to, jaką funkcję ma w przyszłości spełniać dana nieruchomość, należy przede wszystkim skontrolować jej stan prawny. Jest to jedyny sposób na zabezpieczenie się przed przykrymi niespodziankami w przyszłości. W poniższym tekście podpowiadamy, jakie dokumenty warto zweryfikować przed zamknięciem transakcji zakupu.

Księga Wieczysta – „dowód osobisty nieruchomości”

Zapoznanie się z Księgą Wieczystą to podstawa przemyślanego zakupu nieruchomości. To w niej znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości. W Księdze Wieczystej powinniśmy zweryfikować umieszczony w niej adres, a także upewnić się czy osoba sprzedająca nam mieszkanie jest faktycznie jego właścicielem lub osobą do tego upoważnioną. W przypadku, gdy dana nieruchomość nie posiada Księgi Wieczystej, konieczne jest także uzyskanie dokumentu potwierdzającego prawo własności np.: aktu notarialnego.

Przeglądając Księgę Wieczystą warto także sprawdzić, czy dom lub mieszkanie nie jest obciążone hipoteką, jeżeli jest, należy zbadać jej wysokość. Dodatkowo, możemy się z niej także dowiedzieć, czy istnieją osoby trzecie posiadające prawa do danej nieruchomości. Aby upewnić się, że tak nie jest należy potwierdzić, że w Księdze nie wpisu o służebności osobistej, który oznaczałby, że wskazana osoba miałaby prawo korzystać z nieruchomości w określonym zakresie.

Inne dokumenty, o które warto zapytać właściciela

Oprócz Księgi Wieczystej, warto skontrolować także plan zagospodarowania przestrzennego okolicy, w jakiej znajduje się brana przez nas pod uwagę nieruchomość. W wielu przypadkach istotne okazują się także wszelkie dokumenty dotyczące budowy i oddania budynku do użytkowania oraz zmian dokonywanych w jego projekcie, w ich zebraniu pomocna może okazać się agencja nieruchomości. Z kolei, w przypadku zakupu wyposażonego już mieszkania warto poprosić o sporządzenie i dołączenie do umowy listy przedmiotów składających się na wyposażenie nieruchomości, które ma w niej pozostać i wejść w cenę jej zakupu.

Ważnymi informacjami na temat lokalu są także dotyczące go koszty stałe, które możemy sprawdzić w umowach i rachunkach. Nie zaszkodzi również zapoznać się z dokumentacja, która potwierdzi uregulowanie podatków od nieruchomości oraz należności za mieszkanie. Kupując nieruchomość należy też skontrolować stan zameldowania nieruchomości, aby nie znaleźć się w kłopotliwej sytuacji z niechcącym się wymeldować lokatorem.

Czytaj dalej: Jak zadbać o bezpieczeństwo prawne nabywanej nieruchomości?