Sprzedawanie czy kupowanie mieszkania lub domu nie należy do codziennych czynności, stąd niewielkie doświadczenie ludzi w tym temacie. Dla osób niewprawnych cały proces może wiązać się z licznymi trudnościami i pułapkami. Decydując się na nabycie nieruchomości lub jej zbycie, należy dobrze zastanowić się, czy nie warto skorzystać z pomocy agencji nieruchomości i pracujących w niej doświadczonych pośredników.

Zalety korzystania z agencji nieruchomości

Wybór odpowiedniego biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, to jedna z ważniejszych decyzji, jaką należy podjąć przy sprzedaży, kupnie lub wynajmie nieruchomości. Nawiązanie współpracy z dobrą agencją nieruchomości ma same plusy. To przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa – pośrednik, który doprowadzi do niekorzystnego przeniesienia własności, ponosi konsekwencje swojego działania. Taka współpraca daje także gwarancję dokonania transakcji zgodnej z przepisami prawnymi. Pośrednicy nieruchomości mogą sporządzić również umowę przedwstępną, gdy jest ona wymagana oraz kompletują niezbędne dokumenty do umowy warunkowej lub przenoszącej własność. Doświadczeni pracownicy agencji doskonale znają rynek sprzedaży i kupna nieruchomości. Mają dostęp do dodatkowych baz danych, wiedzą także, gdzie warto zamieszczać ogłoszenia oraz gdzie ich szukać.

Jak znaleźć dobrą agencję nieruchomości?

Wybór odpowiedniej agencji nieruchomości może mieć wpływ na to, jak szybko uda się sfinalizować transakcję oraz na warunki, na jakich zostanie ona przeprowadzona. Pierwszym etapem wyboru agencji powinno być sprawdzenie danych rejestracyjnych w ogólnodostępnych bazach. Uwagę należy też zwrócić na pełne dane teleadresowe na stronie internetowej, a także REGON, NIP lub KRS. Brak takich informacji może być sygnałem do nabrania podejrzeń. Zwykle właściwym wyborem jest agencja z wieloletnim doświadczeniem na lokalnym rynku nieruchomości. Długi staż świadczy o kompetentności agencji i zadowoleniu klientów. Warto też przyjrzeć się wiedzy pracowników agencji nieruchomości. Istotne, by jej pracownicy posiadali licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami. Równie ważne przy zawieraniu współpracy z agencją nieruchomości jest sprawdzenie, czy posiada aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez pracownika agencji. Istotna jest także kompleksowość zakresu usług agencji oraz wysokość prowizji pobieranej za znalezienie klienta. Dużo osób korzysta z usług agencji nieruchomości, opierając się na poleceniu rodziny lub znajomych lub na opiniach z internetu. Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, które może pozwolić uniknąć nieuczciwych pośredników.

Czytaj dalej: Czym różni się działka budowlana od rolnej?