Jeśli planujemy zakup działki, to warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie czego właściwie szukamy i jakie mamy co do niej plany. Dlaczego? Gdyż rodzaj gruntów, jaki znajduje się na wybranym przez nas kawałku ziemi może mieć duże znaczenie w kontekście tego, czy przykładowo będziemy mogli na nim postawić wymarzony dom, czy też nie. Wyróżniamy m.in. grunty rolne oraz grunty budowlane. Od strony prawnej może pojawić się wiele utrudnień jeśli zdecydujemy się na nabycie działki rolnej i będziemy chcieli przekwalifikować ja na budowlaną. Zadanie może okazać się nie łatwe do zrealizowania i czasochłonne, więc wiele osób z niego rezygnuje. W czym tkwi jednak różnica pomiędzy działkami budowlanymi a rolnymi?

Grunty rolne i budowlane – jakie są różnice?

Działki rolne to przestrzeń, która w ewidencji gruntów uznana została za użytek rolny. Uwzględnienie takiego charakteru nie jest zależne od określonych warunków fizyczno-agronomicznych, a od tego, czy na danej ziemi może być prowadzona działalność rolnicza w zakresie produkcyjnym. W agencjach nieruchomości przedstawiciele dokładnie wytłumaczą nam różnice pomiędzy konkretnymi działkami. Zwykle rolnicze są dodatkowo tańsze, co skłania inwestorów do zakupu i podjęcia prób przekwalifikowania. Pytanie jednak czy takie działania będą miały sens. Oczywiście wiele zależy od dokładnego umiejscowienia danej działki. Z kolei o działce budowlanej mówimy jeśli w danym miejscu został wyburzony poprzedni budynek lub jeśli została ona specjalnie wydzielona pod budowę.

Klasyfikacja działki

Ustala się je m.in. w planach zagospodarowania przestrzennego. Wiadomym jest oczywiście, że to jakiej klasy ziemię mamy w danym miejscu, ma duże znaczenie dla przyszłych możliwości uprawy czy też stabilnego stania domu przez wiele lat. Mimo to nie jest to podstawowa wytyczna. Często pod uwagę bierze się chociażby wielkość działki czy sąsiedztwo. Wówczas określa się, że daje ona możliwości wykorzystania właśnie w celu uprawiania roli i produkowania żywności. Przekwalifikowanie wymaga szerokiej dokumentacji, jak i dobrego uargumentowania.

Czytaj dalej: Na co zwracać uwagę przy kupnie nieruchomości?