Kupno nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Nie ma się co dziwić, bo przecież jej konsekwencje będzie się ponosić przez całe życie, szczególnie te finansowe. Na co zatem zwrócić uwagę chcąc kupić nieruchomość? Takich rzeczy jest sporo, ale trzy sprawy są szczególnie istotne i na nich chcemy się skupić.

Sprawy finansowe

Kwestie finansowe są bardzo istotne. Dlatego warto ustalić sobie kilka spraw już na etapie decyzji o tym, że zaczynamy szukać nieruchomości do zakupu. Pierwsza z nich – i chyba najważniejsza – to to, jakimi środkami finansowymi dysponujemy. Weźmy pod uwagę wielkość własnych środków finansowych oraz ewentualne formy kredytowania. Warto sprawdzić także swoją zdolność kredytową, aby wiedzieć jakie opcje będą w razie potrzeby dostępne. To bardzo ważne, bo czynnik finansowy ogranicza nasze pole działania. Druga sprawa to określenie, jakiej nieruchomości szukamy. Jaka interesuje nas powierzchnia nieruchomości, ile pomieszczeń jest nam potrzebnych i tak dalej. Warto brać pod uwagę aktualną sytuację, ale patrzeć też przyszłościowo. Trzecia sprawa to koszty dodatkowe, czyli pamiętanie o tym, że zakup nieruchomości to jedno, ale koszty z tym związane to dodatkowa sprawa.

Sprawy techniczne

Kiedy ustalimy już sprawy finansowe, to powinniśmy obejrzeć nieruchomość, a najlepiej nieruchomości, które bierzemy pod uwagę. Tutaj bardzo istotne jest nie tylko położenie nieruchomości i to czy odpowiada nam ona pod względem wizualnym. Trzeba dobrze ją obejrzeć, zaczynając od okien czy drzwi, przez wszelkiego rodzaju instalacje a kończąc na dachu i ścianach. Warto także poprosić właściciela o projekt nieruchomości, bo to z niego dowiemy się, z czego została ona zbudowana i jakie rozwiązania techniczne zastosowano. Ponadto, w opisie technicznym projektu znajdują się powierzchnie w metrach kwadratowych wszystkich pomieszczeń. Warto pamiętać, że trochę inaczej będą wyglądały oględziny nieruchomości z rynku wtórnego a inaczej z pierwotnego, niemniej warto dobrze przygotować się do takich oględzin.

Przeczytaj również: Jakie trzeba ponieść podatki i opłaty przy kupnie mieszkania?

Sprawy prawne

Dochodzimy do najważniejszego elementu związanego z zakupem nieruchomości. O ile w poprzednich sprawach jakieś niedopatrzenie lub złe obliczenia można odkręcić, lub po prostu przymknąć na nie oko, o tyle ze sprawami natury prawnej czasem po prostu nic nie da się zrobić albo trwać będzie to strasznie długo. Najwięcej informacji o nieruchomości zdobędziemy z ksiąg wieczystych. Obecnie, aby uzyskać do nich dostęp, wystarczy poznać numer księgi nieruchomości. Mamy prawo do wglądu zarówno w siedzibie sądu, jak i przez Internet, więc na dobrą sprawę nie musimy nawet wychodzić z domu. Szczególnie ważna okaże się informacja na temat właścicieli nieruchomości oraz tego, czy jest obciążona ograniczonymi prawami rzeczowymi lub hipoteką. Aby uniknąć problemów tego typu, warto kupić dom czy mieszkanie przez profesjonalne biuro nieruchomości. Sprawdzona firma przeprowadzi analizę prawną i zaopiekuje się oboma stronami transakcji. Pamiętajmy także, że kupując nieruchomości z rynku wtórnego koniecznie sprawdzić, czy dotychczasowy właściciel mieszkania go nie zadłużył oraz, czy w mieszkaniu nie są zameldowane inne osoby, które na przykład mogą być skonfliktowane z właścicielem. Mądrze również upewnić się, czy nieruchomość nie jest obecnie nikomu wynajmowana oraz, czy nie podpisano umowy dożywocia. W tym drugim przypadku przejmując własność, bylibyśmy zobligowani do przejęcia zobowiązania po dawnym właścicielu. Trochę inaczej wygląda zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, ale tutaj najwięcej aktualnych informacji prawnych udzieli wspomniana już wcześniej firma zajmująca się pośrednictwem nieruchomościami.