Cena mieszkania nie jest jedyny kosztem, który ponosi nabywający nieruchomość. Kosztami dodatkowymi są między innymi:

  • stawka podatku VAT,
  • podatek od czynności cywilno-prawnych,
  • opłata za sporządzenie księgi wieczystej,
  • opłata za wpis do księgi wieczystej.

Wysokość kosztów dodatkowych uzależniona jest w dużej mierze od tego, czy lokal pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego, oraz od formy transakcji: gotówkowej lub kredytowanej. Sprawdź w naszym wpisie, jakie podatki i opłaty trzeba ponieść przy kupnie mieszkania.

Podatki i opłaty, związane z kupnem mieszkania z rynku pierwotnego

Mimo dość wysokich cen, wiele osób decyduje się na zakup wymarzonego lokalu z rynku pierwotnego, prosto od dewelopera. Takie rozwiązanie ma wiele plusów: mieszkanie w nowoczesnym budownictwie, na estetycznym, dobrze rozplanowanym osiedlu, w lokalu, który można dowolnie wykończyć i urządzić. Wiąże się jednak ono z dodatkowymi kosztami, częściowo wliczonymi już w cenę mieszkania. Jednym z nich jest podatek VAT, doliczany automatycznie do wartości lokalu. Jego stawka zależy od powierzchni mieszkania i wynosi 23% w przypadku lokali o powierzchni większej niż 150 m2, lub 8%, gdy powierzchnia mieszkania nie przekracza 150 m2.

Kolejnym kosztem związanym z kupnem nowego mieszkania będzie cena za sporządzenie aktu nabycia nieruchomości. Jest to tak zwana taksa notarialna, pobierana przez notariusza, sporządzającego akt. Jej wysokość zależy od wartości nieruchomości. Należy liczyć się również z koniecznością zapłaty podatku od kupna mieszkania oraz uiszczenia opłaty za założenie księgi wieczystej i za wpis do niej.

W naszym biurze nieruchomości znajdziesz bogaty wybór mieszkań z rynku pierwotnego, a także wtórnego. Znajdziemy lokal w pełni odpowiadający twoim wymaganiom, a także na miarę twoich finansowych możliwości!

Podatki i opłaty, związane z kupnem mieszkania z rynku wtórnego

Sporą popularnością cieszą się także mieszkania z rynku wtórnego, głównie ze względu na niższe ceny. Ich nabywcy również muszą ponieść dodatkowe koszty, czyli zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, w skrócie PCC, w wysokości 2% wartości rynkowej zakupionego mieszkania lub wartości, wskazanej w akcie notarialnym. Podatek odprowadzany jest przez notariusza do właściwego urzędu skarbowego.

Przeczytaj też: Rynek pierwotny czy wtórny? Co wybrać?

Nabywcy mieszkań z rynku wtórnego także muszą liczyć się z koniecznością opłaty taksy notarialnej za sporządzenie aktu nabycia nieruchomości. W ich przypadku nie będzie konieczności natomiast poniesienia opłaty za założenie księgi wieczystej, a jedynie za wpis do niej. Ponieważ wtórny rynek nieruchomości jest bardzo szeroki, część osób szukając na nim mieszkania korzysta z usług agencji nieruchomości. Prowizja za pomoc w znalezieniu lokalu wynosi około 2,5% wartości transakcji.

Jakie dodatkowe opłaty ponosi się, kupując mieszkanie na kredyt?

Dodatkowe koszty, które należy ponieść w przypadku zakupu mieszkania rozkładają się nieco inaczej, jeśli lokal nabywany jest na kredyt. Wówczas należy liczyć się z dodatkowym podatkiem od kupna mieszkania, wynikającym z ustanowienia hipoteki. Wiąże się ono bowiem z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość zależy od rodzaju hipoteki: zwykłej lub kaucyjnej. Przy hipotece zwykłej podatek ten wynosi 0,01% wartości kwoty hipoteki, przy kaucyjnej kwota podatku wynosić będzie zawsze 19 zł. Podatek PCC ten należy wpłacić do właściwego urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od dnia nabycia nieruchomości.